Kuchnia Domowa

ul. Poznańska 4
74-200 Pyrzyce

Biuro: 505 511 002
Zamówienia: 508 962 907

CHCESZ BYĆ ZDROWY? JEDZ ZUPY!

 

b_250_150_16777215_00_images_57869bc1e0f3f2a5012f86a27c4e2fed131.jpgWłaściwie ugotowana zupa jest źródłem wielu składników odżywczych.  Znajdziemy w niej sporo minerałów: potasu (reguluje gospodarkę wodną i ciśnienie krwi), fosforu i wapnia (niezbędne składniki do budowy kości i zębów), żelaza, magnezu, fluoru. Dostarcza antyoksydanty (witaminę E i beta-karoten), a także błonnik poprawiający pracę jelit i dający uczucie sytości. Krótko gotowane zupy warzywne zawierają też pewną ilość witaminy C oraz witamin B (wzmacniają układ nerwowy, chronią przed skutkami stresu). W zupie na wywarze mięsnym jest białko i tłuszcz (umożliwia przyswojenie witaminy A, D, E i K). Zupa z makaronem, ryżem, kaszą dostarcza węglowodanów (źródło energii), a z dodatkiem mleka – witaminy D.

 

Zupy sycą, ale nie tuczą, dlatego wskazane są nawet w diecie odchudzającej. To doskonała propozycja także dla seniorów, którzy miewają kłopoty z gryzieniem i trawieniem. Przecierane , wielowarzywne z dodatkiem ziemniaka i niewielkiej ilości oliwy są delikatne i lekko strawne . Zaś zawarte w nich antyoksydanty pochodzące z warzyw i czosnku pomagają obniżyć poziom cholesterolu. Zup nie powinno zabraknąć w jadłospisie dla rekonwalescentów i osób cierpiących na choroby przewodu pokarmowego, drażliwe jelito, nowotwory jelita cienkiego, choroby dróg oddechowych i nerek, infekcje z wysoką gorączką. Zupy są polecane astmatykom. Szczególnie te przyprawiane czosnkiem, imbirem i czarnym pieprzem, które powodują rozrzedzanie się śluzu i łatwiejsze odkrztuszanie.

Zalety niektórych zup:                                                                                                                    

 Barszcz czerwony . Działa oczyszczająco, zmniejsza kruchość naczyń krwionośnych, obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Filiżanka barszczu poprawia samopoczucie, ułatwia trawienie.

Pomidorowa .Dzięki obecności likopenu (najsilniejszego przeciwutleniacza) obniża ciśnienie krwi, działa przeciwnowotworowo (rak prostaty, płuc). Zawiera dużo potasu, który reguluje pracę serca.

Ogórkowa . Dzięki obecności kwasów organicznych wzmacnia odporność organizmu. Sprzyja też rozwojowi pożytecznych bakterii w przewodzie pokarmowym.

Marchwianka i zupa z dyni, łagodzą dolegliwości żołądkowe. Podaje się je np. niemowlętom przy biegunce.

Żurek . Odżywia paznokcie i włosy. Zawdzięczamy to siarce, którą zawierają czosnek, chrzan i żur. Przyspiesza wydalanie i neutralizowanie wielu toksyn.

Grochowa . Uspokaja i poprawia koncentrację uwagi dzięki obecności magnezu, wapnia oraz witamin z grupy B.

Rosół.  Mocno rozgrzewa, a olejki z warzyw i przypraw (ziela angielskiego, pieprzu) unoszące się z nad ciepłego talerza, oczyszczają górne drogi oddechowe.

Uwaga na zupy w proszku, ponieważ te są bogate, ale jedynie w sztuczne dodatki i kalorie. Nie dajmy nabrać się na hasła w stylu "porcja warzyw" czy też "moc warzyw". W skład takich zup w proszku wchodzą oprócz niewielkiej ilości suszonych warzyw także barwniki, dodatki zapachowe i polepszacze smaku. Najwięcej soli, glutaminianu sodu oraz szkodliwych tłuszczów trans zawierają zupy z formie instant, np. "chińskie".

W naszej " Kuchni domowej" zupy i inne potrawy przygotowywane są codziennie. Nie używamy gotowych kostek rosołowych,  glutaminianu sodu, ani też innych sztucznych aromatów i barwników. Do smaku stosujemy jedynie naturalne przyprawy, a cały aromat wydobywamy dzięki dużej ilości świeżych warzyw.

Czy wiesz że...

Nie musisz obawiać się owoców o grubej niejadalnej skórce, takich jak awokado. Ewentualne nieczystości nie są w stanie przeniknąć do wewnątrz, pod warunkiem jednak, że owoc nie jest

Więcej…